Kaplin

Kaplin kullanım alanları, kaplin çeşitleri, özellikleri ve fiyatı hakkında bilgiler aktarılmıştır.

Kaplin bir güç kaynağında üretilen dönme hareketini ve dolayısıyla momenti bir başka sisteme (makine, pompa, redüktör, konveyör vb) aktarma elemanıdır. Bu görevi yapan bir kaplin aynı zamanda:
1-Güç kaybına veya balanssızdık sebebiyle arızaya sebep olmamalı,
2-Sistemde oluşabilecek vibrasyonları, vuruntuları. gerisindeki motora geçirmemeli ,
3-Sistem sıkışma veya kırılma sebebiyle arızalandığında motoru korumak üzere kırılarak sigorta görevi yapmalı,
4-Sistem normal çalıştığı sürece uzun yıllar bozulmadan kırılmadan ve minimum bakım gerektirecek şekilde ölçülendirilmiş, dizayn edilmiş ve uygun malzemelerden imal edilmiş olmalıdır.  
Kaplin bir hareketi diğer bir ekipmana iletmek için kullanılan makina parçası. Bu hareketi iletme esnasında mekanik titreşimleri ortadan kaldırmak için kaplin lastiği denilen titreşim sönümleyici bir malzeme kullanılmak zorundadır. Kullanılmadığı takdirde otaya çıkacak mekanik titreşimler makinaya zarar verebilir ve kulağa hoş gelmeyen sesler üretebilir. Kaplinler iki parçalı veya üç parçalı, üreten firmaya göre çok parçalı da olabilirler (örneğin şaftlar gibi). Makinalarda emniyetli hareket iletiminde önemli bir görevi olan; sistem içersinden belki en basit, takıldığı makinaya göre de en ucuz eleman gibi görünen kaplinler; seçiminde, montajında dikkatli davranılmadığında üretimin en pahalı elemanı haline gelir. Monte edildiği makinanın sık durmasına sebep olur. Tüm makinalı çalışmalarda (özellikle endüstriyel) üretim zincirindeki bir halkanın aksaması tüm sistemi durduracağından, kaplinlerin seçimi montajı ve kontrolleri son derece önemlidir. Burada yapılan hatalar nedeniyle işletmelerde üretim kesintileri olur, kayıplar artar. Genel anlamda irtibat elemanlarının görevi, güç kaynağı olan motor veya döndüren eleman ile döndürülen eleman arasında irtibat sağlamak ve bu şekilde hareketi iletmektir. Mekanik irtibat elemanları olarak pratikte kaplinler ve kavramalar kullanılmaktadır. Kaplinlerde bağlantı, mekanik bağ ile gerçekleştirilir. Bu nedenle iki mil arasındaki irtibatı sağlamak veya kesmek, mekanik bağlantı elemanının takılıp sökülmesi ile yapılır; bu da ancak döndüren mil dururken mümkündür.  
Firmamızda her turlu kaplinler bulunur. Ayrıca standart olmayan ürünler içinde üretim yapılması mümkündü.  
İletişim  bölümünden bizlere ulaşarak, Kaplin fiyatlarına ve ürün kataloğuna erişebilirsiniz.